25.04.2021

Dla nas granice nie istnieją

by: lesgemmesdevie


Większość z nas posmakowała pracy za granicą, albo ma w rodzinie kogoś, kto wyjeżdża do innego kraju za przysłowiowym chlebem. Znajda się jednaki tacy, którzy nigdy wcześniej nie opuszczali rodzinnych stron, a planują to zrobić w niedalekiej przyszłości.

Ofert pracy za granicą jest naprawdę dużo, z dnia na dzień pojawia się ich coraz więcej. Wyjechać można na wiele sposobów:

  • prywatnie prowadząc własną działalność
  • podpisując umowę bezpośrednio z zagranicznym pracodawcą
  • skorzystać z usług pośredników pracy

Zagraniczni pracodawcy oferują zatrudnienie w wielu branżach, budownictwo, rolnictwo, przetwórstwo, produkcja, można by tak wymieniać bez końca. Przy rekrutacji pod uwagę brane są różne kryteria:

  • wykształcenie
  • doświadczenie
  • umiejętności
  • znajomość języka

Jeżeli nie zależy nam na wyjeździe długoterminowym, a naszym celem jest jedynie dorobienie, dobrą opcją mogą być prace sezonowe np. zbiór szparagów, truskawek czy innych warzyw i owoców. Pośrednicy oferujący tego typu pracę, zapewniają pracownikom również zakwaterowanie i dowóz.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej, bardzo ważnej kwestii która może niestety wpłynąć negatywnie na podjęcie decyzji, to bariera językowa. Brak znajomości języka będzie na pewno dużym problemem w przypadku starania się o pracę, w której normą jest komunikowanie się z innymi pracownikami, lub klientami. Jeżeli zaś chodzi o prace sezonowe, nie ma to aż tak ogromnego znaczenia. Aby poczuć się pewniej, wystarczy poznać podstawowe słowa i zwroty z języka w którym przyjdzie nam się komunikować. Skorzystać można z krótkich lekcji języka obcego dostępnychw internecie, lub z kursów językowych dla początkujących.

Oczywistym jest, iż głównym powodem szukania zatrudnienia w obcym kraju są zarobki, niekiedy wielokrotnie wyższe od tych oferowanych przez pracodawców w Polsce. Szukając odpowiednich dla siebie zleceń, oprócz dobrego wynagrodzenia weźmy też pod uwagę oferty, które pozwolą nam na rozwijanie zdolności i zdobywanie doświadczenia w danej branży.